Wydanie nr 177/2026, Piątek 26.06.2026
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sprawa zdarzenia w I LO w Malborku omawiana na sesji Rady Powiatu. Trwają postępowania wyjaśniające

Podczas sesji Rady Powiatu Malborskiego poruszono temat zdarzenia, do którego doszło 22 maja w I Liceum Ogólnokształcącym w Malborku. Sprawa, w której uczeń doznał poważnego urazu stopy, nadal jest przedmiotem postępowań prowadzonych przez policję, prokuraturę, kuratorium oświaty oraz starostwo powiatowe.

Sprawa incydentu, do którego doszło 22 maja na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, była jednym z głównych tematów omawianych podczas sesji Rady Powiatu Malborskiego. Zdarzenie dotyczy ucznia, który doznał ciężkiego urazu stopy wymagającego leczenia operacyjnego.

W przestrzeni publicznej pojawiły się rozbieżne relacje dotyczące przebiegu incydentu. Rodzice poszkodowanego ucznia twierdzą, że doszło do aktu przemocy ze strony innego ucznia, który miał zostać celowo przewrócony na szkolnym korytarzu. Rodzina złożyła zawiadomienie do prokuratury oraz wystąpiła do kuratorium oświaty o zbadanie działań placówki.

Dyrekcja I LO w Malborku przedstawia zdarzenie jako nieszczęśliwy wypadek, podkreślając brak zamiaru wyrządzenia krzywdy. Jak wskazuje dyrektor szkoły Hanna Lalak, placówka posiada wszystkie wymagane przeglądy techniczne i bezpieczeństwa.

– „Jest szkołą, która posiada wszystkie odpowiednie przeglądy, w tym przegląd BHP sporządzony przez firmę pana Jarosława Filipczaka, który stwierdził, że szkoła jest bezpieczna i było tam jedno zalecenie, które zostało wykonane” – przekazano w toku wyjaśnień.

Dyrekcja odnosi się również do kwestii monitoringu. Jak wyjaśnia, szkoła jest objęta systemem monitoringu wizyjnego obejmującym kluczowe przestrzenie komunikacyjne, jednak nie wszystkie fragmenty korytarzy są w pełni objęte zasięgiem kamer. W miejscu, w którym doszło do zdarzenia, monitoring nie rejestrował przebiegu incydentu ze względu na tzw. martwe pole. Nagrania z pozostałych kamer nie dały podstaw do jednoznacznego odtworzenia całego zdarzenia, dlatego istotną rolę w ustalaniu okoliczności odgrywają relacje świadków.

W sprawie prowadzone są czynności przez policję, prokuraturę oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Kontrola kuratorium wykazała nieprawidłowości w zakresie organizacji dyżurów nauczycieli oraz procedur bezpieczeństwa, wydając zalecenia dla dyrekcji szkoły.

Równolegle własne postępowanie wyjaśniające prowadzi Starostwo Powiatowe w Malborku jako organ prowadzący placówkę. Samorząd podkreśla, że na obecnym etapie nie można przesądzać o odpowiedzialności którejkolwiek ze stron przed zakończeniem wszystkich procedur oraz sporządzeniem pełnej dokumentacji, w tym protokołu powypadkowego.

Temat został również omówiony podczas sesji Rady Powiatu Malborskiego. Starosta Piotr Szwedowski zaznaczył, że nie będzie odnosił się do meritum zdarzenia do czasu zakończenia postępowań. Wskazał, że w obiegu publicznym funkcjonują dwie różne interpretacje wydarzeń i żadna z nich nie powinna być przesądzana przed ich formalnym wyjaśnieniem.

Starosta odniósł się także do publikacji medialnych, podkreślając, że jego zdaniem nie powinny one rzutować na ocenę całej społeczności szkolnej I LO, które – jak zaznaczył – jest placówką o ugruntowanej pozycji i dobrych wynikach edukacyjnych.

Sprawa pozostaje w toku i będzie wyjaśniana przez właściwe instytucje po zakończeniu wszystkich postępowań.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.